Lista blogów » In pursuit of harmony

Złote Zasady recenzja

Zobacz oryginał


„(…) Mogłeś sięgnąć po tę książkę z wielu powodów. Może tak jak kiedyś ja, marzysz o spróbowaniu swoich sił na igrzyskach. Może chcesz być najlepszym kardiochirurgiem na świecie. A może potrzebujesz pomocy w objęciu posady dyrektorskiej, chcesz zostać pianistą koncertowym albo po prostu najlepszym rodzicem pod słońcem. Nie wiem, jaki masz cel, ale wiem jedno: sięgnąłeś po właściwą lekturę. Bo jeśli masz marzenia i chęć doskonalenia się, to metoda Boba Bowmana ci w tym pomoże. Zaufaj mi.”


fragment przedmowy Michaela Phelpsa32381208_10155530240788441_3678627969921


Mimo, że książkę napisał trener kadry pływackiej, trener Michaela Phelpsa - Bob Bowman to nie jest to książka jedynie dla osób związanych ze sportem. Każdy znajdzie tu sporo inspiracji i solidną porcję motywacji.

Bob Bowman wraz z Charlsem Butlerem opisują 10 zasad, które pomagają wyznaczyć ambitne cele i krok po kroku je realizować, pomimo napotykanych trudności.


ZASADA 1 Mistrz roztacza ambitną wizję

ZASADA 2 Przyjmij postawę "cała na przód"

ZASADA 3 Podejmuj ryzyko, a potem ciesz się z jego owoców

ZASADA 4 Krótkoterminowe cele prowadzą do długoterminowych sukcesów

ZASADA 5 Codziennie kieruj się wizją

ZASADA 6 Praca zespołowa może przynieść indywidualny sukces

ZASADA 7 Utrzymaj motywację na dłuższą metę

ZASADA 8 Przeciwności Cię wzmocnią

ZASADA 9 Kiedy przyjdzie czas działaj śmiało

ZASADA 10 Świętuj sukces, a potem zadecyduj co dalej


Bob Bowman zdradza swoim czytelnikom swoją teorię sukcesu. W swojej wieloletniej karierze doprowadził na podium nie tylko Micheala Phelpsa, ale też wielu innych znamienitych sportowców. Jego zdaniem podstawą osiągnięcia sukcesu jest zaangażowanie i umiejętne podejmowanie ryzyka. Choć pokazane jest to na przykładzie sportu, cenne wskazówki możesz zastosować w wielu innych dziedzinach swojego życia. Bowman nie skupia się wyłącznie na wynikach i strategii treningów – do każdego podopiecznego podchodzi indywidualnie, poznaje jego rodzinę, charakter, usposobienie, bo wie, że mając taką wiedzę, może skutecznie dostosować metody pracy. Każdy zawodnik jest inny, a prawdziwy trener i szkoleniowiec potrafi tę odmienność odpowiednio wykorzystać – jak w przypadku Jessiki Long - niepełnosprawnej pływaczki. Jest ona doskonałym przykładem jak umiejętne wykorzystanie odmienności, może być kluczem do zwycięstwa. Bob nie trenuje jednak swoich podopiecznych tylko, żeby zdobywali medale. Przed wszystkim pomaga im w dążeniu do doskonałości i pokazuje, gdzie mogą zaprowadzić ich marzenia i talent.


Będzie to bardzo inspirująca lektura nie tylko dla trenerów czy zawodników, ale również dla osób, które kierują teamami, także biznesowymi.

Więcej o tym czego świat biznesu może się nauczyć z psychologii sportu w następnym poście.Zaloguj się, żeby dodać komentarz.