Lista blogów » In pursuit of harmony

W zgodzie z samą sobą

Zobacz oryginał
Wakacje, piękna pogoda i trochę więcej luzu. Pora na trochę więcej luzu wobec samej siebie. Wykorzystaj te sprzyjające warunki przyrody i zadbaj o siebie. Spraw, że na co dzień będziesz czuć się lepiej sama ze sobą. Nie tylko podczas urlopu.

36812734_10155648109238441_5570708948123

Pewnie masz na koncie wiele sukcesów. Ukończyłaś wybrany kierunek studiów, dostałaś pracę, spełniłaś kilka innych marzeń. Być może wierzysz w siebie, bo przecież sporo osiągnąłeś, wiele zadań zrealizowałaś. A jednak przychodzi taki moment, kiedy odczuwasz jakąś pustkę, brakuje ci głębszego poczucia spełnienia. Zwłaszcza w stresujących sytuacjach, kiedy gromadzi się dużo pracy i większe wyzwania możesz mieć poczucie, że coś Cię uwiera, że nie do  końca dobrze się ze sobą czujesz. A może, że nie lubisz samej siebie.

Może być tak, że wszystko co robiłaś do tej pory robiłaś po to, aby coś komuś udowodnić. Może robiłaś je po to,  żeby przekonać samą siebie, że jesteś coś warta.
Najprawdopodobniej to nie zadziałało. 

Najwyższa pora polubić siebie bezwarunkowo. Pora na samoakceptację. Tu i teraz, nie gdy schudniesz. Nie za miesiąc gdy zdasz ostatni egzamin. Teraz. Zaakceptuj siebie w tym momencie, zaakceptuj taką jaka jesteś.

Ćwiczenie 1.

Przypomnij sobie jakiś trudny moment w swoim życiu, kiedy problemy się zgromadziły, kiedy czułaś, że sprawy wymykają się spod Twojej kontroli.
Jak się wtedy czułaś? Jak się zachowywałaś? Jaka byłaś dla otoczenia?

Spróbuj sobie przypomnieć jak wspierałaś samą siebie w tych ciężkich chwilach?
Czy dałaś sobie czas na znalezienie rozwiązania? Czy tylko krytykowałaś? Czy zadbałaś o siebie w tym czasie, zrobiłaś coś uruchomiło produkcje endorfin? Czy tylko bez końca wymagałaś od siebie więcej i więcej?


Poczucie własnej wartości wzmacnia traktowanie siebie jako ważnej osoby, ważnej samej w sobie tylko dlatego, że jest. Niezależnie od osiągnięć, tego, jak wyglądasz, bez konieczności udowadniania czegokolwiek innym. Tak jak wspierasz swoich bliskich w momentach kryzysowych, gdy mają kłopoty czy nadmiar pracy. Tak samo powinnaś wspierać samą siebie. Być równie wyrozumiałą, a nie wymagać wciąż więcej i więcej.


Ćwiczenie 2.

Jeszcze raz pomyśl o wcześniejszej trudnej sytuacji. Zadaj sobie pytanie: czy gdybym była dla siebie ważna, zachowywałbym się w ten sposób? Czy wspierałam siebie jak najlepszą przyjaciółkę? 
Jeśli nie, zastanów się, jak mogłabyś lepiej to zrobić następnym razem?
Skorzystaj z poniższych wskazówek:
1. Co lubię robić sama dla siebie?
2. Co sprawia mi radość?
3. Co w sobie lubię?
4. Co zrobię, by czuć, że troszczę się o siebie?

Następnym razem nie rezygnuj z siebie - zabierz głos w dyskusji, gdy czujesz taką potrzebę lub gdy jesteś zmęczona odwołaj spotkanie, wyłącz telefon i zadbaj o swoje dobre samopoczucie i regenerację. 

Zaufaj sobie.

"Poczucie wartości to wiara w siebie. Nie, że wszystko umiemy i robimy świetnie, lecz, że ze wszystkim sobie poradzimy. Nawet, gdyby tym 'wszystkim' bywało niekiedy odstąpienie od zamiaru, zmiana planów, akceptacja niepowodzenia, skrucha za popełnioną niegodziwość, naprawienie win lub zwyczajne rozpoczęcie od nowa. Czymkolwiek to 'nowe' miałoby być."

- Ewa Woydyłło "Powtórka z matury"

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.