Lista blogów » Try To Save It

Supermodelki lat 90.

Zobacz oryginał
Witajcie!

Królowały na pokazach i okładkach magazynów. Obdarzone wyjątkową urodą i figurą bogini, inspirowały miliony ludzi. Wzbudzały pożądanie, zazdrość, były niedoścignionym ideałem piękna i synonimem wyjątkowości. Zawsze najlepiej ubrane i pomalowane.

lata%2B90.jpg

Supermodelki - kult lat 90-tych.

Erę supermodelek zapoczątkował Peter Lindbergh, gdy w 1988 roku w amerykańskiej edycji Vouge ukazało się czarno-białe zdjęcie mistrza fotografii z początkującymi modelkami w roli głównej. Już dwa lata później, również na łamach Vouge, pojawiły się Naomi, Linda, Tatjana, Christy i Cindy. Ich nazwiska najprawdopodobniej kojarzycie :) W tym samym czasie premierę miał teledysk George'a Michaela ,,Freedom!90", w którym wystąpiły również znane modelki. Klip podbił ich status i uczynił z nich symbol doskonałości. 

Mianem supermodelki określa się dobrze zarabiającą modelkę, która donosi międzynarodowe sukcesy zarówno w modzie luksusowej, jak i komercyjnej. Które z nich dostąpiły zaszczytu noszenia tego tytułu?

Kate Moss

kate.jpg

Definicję i znaczenie słowa ,,supermodelka" zmieniła znana wszystkim Kate Moss. Jako nastolatka została odkryta przez Sarę Ducas ze Storm Agency w 1988 roku, która wprowadziła nową podopieczną do świata modelingu, zmieniając tym samym jego ramy. Do tej pory najbardziej rozchwytywanymi modelkami były wysokie kobiety o pełnych kształtach, a Kate przeczyła tym standardom. Była chłopczycą, a jej wzrost ( 1,70 m) powinien jej uniemożliwić wejście do branży. A tymczasem stała się jedną z najpopularniejszych modelek świata.

Cindy Crawford


cindy.jpg

To wręcz ikona lat 90. Amerykańska supermodelka i aktorka z rocznika '66. Lata sukcesów w branży modelingu doprowadziły ją do międzynarodowej popularności. W pierwszych latach sławy została okrzyknięta jako ,,Baby Gia" ze względu na swoje podobieństwo do legendarnej modelki Gii Carangi. W latach 90-tych stała się częścią ,,Wielkiej Szóstki" modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną. Pojawiała się na wielu okładkach magazynów dla kobiet oraz dedykowanych modzie m.in. Cosmopolitan, Vogue, People, Harper's Bazaar, Elle i Glamour. W 1998 roku liczba okładek z Crawford wyniosła ponad 500! Jej znakiem rozpoznawczym stał się charakterystyczny pieprzyk nad ustami. Brała udział w niezliczonych kampaniach i pokazach mody m.in. dla Dolce & Gabbana, Ralpha Laurena, Calvina Kleina, Gianniniego Versace, Michaela Korsa, Chanel, Muglera, Valentino, Christiana Diora, Escady, L'Oreal, Oscara de la Renty, Pepsi, Schwarzkopf, Revlon. Rozpoczęła działalność charytatywną, szczególnie skoncentrowała się na dzieciach chorych na białaczkę, Dziś Cindy z dumą patrzy na sukcesy, jakie w branży odnosi jej córka - Kaia Gerber. 

Linda Evangelista


linda.jpg

Kanadyjska supermodelka, rozpoznawana jako jedna z najbardziej zasłużonych i wpływowych modelek wszech czasów. Wystąpiła na ponad 700 okładkach różnorodnych magazynów mody, co czyni ją dotąd niepokonaną rekordzistką. Ponadto pojawiła się na 24 okładkach włoskiej edycji Vogue, czego nie dokonała żadna inna modelka. Urodzona w 1965 roku, karierę zaczynała 1984 roku, gdy podpisała kontrakt z Elite Model Managment po przeprowadzce z Kanady do Nowego Jorku. Była autorką słynnych słów: ,,nie wstajemy z łóżka za mniej niż 10 000 dolarów dniówki". Nazywana była kameleonem przemysłu modowego. 

Elle Macpherson


elle.jpg

Właściwie Eleanor Gow. Urodzona w 1964 australijska modelka i aktorka, znana także jako ,,The Body", ze względu na wysportowaną sylwetkę oraz wzrost: 182 cm. Pracę modelki rozpoczęła w 1980 roku w rodzinnej Australii, a rok później przyleciała do Nowego Jorku, by podpisać kontrakt z agencją Women. Z każdym miesiącem pracy w Ameryce nazwisko Elle stawało się coraz bardziej rozpoznawalne. Zaczęła uczestniczyć w kampaniach reklamowych m.in. Azzedine Alaia, Bendon, Biotherm, Diora czy Escady. Po tych sukcesach wysłano ją do Londynu i Paryża, później do Mediolanu. Pod koniec lat 80. miała już za sobą mnóstwo okładek i sesji zdjęciowych dla Elle, Cosmopolitan czy Marie Claire oraz pokazów mody: Ralph Lauren czy Azzedine Alaia. W 1990 roku została okrzyknięta przez brytyjski Vogue mianem jednej z pierwszych supermodelek. W latach 90-tych wielokrotnie była główną modelką na pokazach takich projektantów jak: John Galliano, Valentino, Chistian Dior czy Thierry Mugler. 

Naomi Campbell


naomi.jpg

Brytyjska modelka, aktorka i piosenkarka. Od czasu rozpoczęcia kariery w wieku 15 lat stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych i wpływowych modelek lat 80. i 90. oraz okrzyknięta jedną z sześciu supermodelek swojej generacji. Za ojca jej sukcesu uważa się Gianniego Versace. Znana była ze swojego wybuchowego charakteru. Pomimo swojej popularności, jej agencja Elite Model Managment zdecydowała się zakończyć z nią współpracę ponieważ ,,żadna ilość pieniędzy, jaką zarabiała, ani posiadany przez nią prestiż nie były w stanie usprawiedliwić przemocy wobec reprezentantów agencji i klientów". Założyciel agencji opisał ją jako manipulacyjną, intrygancką, wulgarną i niemożliwą do zniesienia. W latach 90-tych uzależniła się od alkoholu i kokainy, a w '99 roku rozpoczęła odwyk. Nadal jest aktywna w świecie modelingu, tworzy również własne perfumy. 

Claudia Schiffer


claudia.jpg

Niemiecka modelka, aktorka i projektantka mody. Zyskała sławę na początku lat 90. jako jedna z najbardziej uznanych modelek na świecie. W 1987 roku podczas imprezy zauważył ją agent modelek Michel Levaton i zaproponował jej kontrakt. Z piękną twarzą, idealnymi wymiarami i wzroście 180 cm, Schiffer w wieku 17 lat wyjechała do Paryża i rozpoczęła pracę modelki. Jej twarz zdobiła wiele pierwszych stron najważniejszych magazynów o modzie, w tym Elle, Vogue, Harper;s Bazaar, Cosmopolitan, a także na opiniotwórczych Vanity Fair, People, Rolling Stones czy The New York Times. W 1990 roku zaczęła pracować na najlepszych wybiegach świata dla słynnych projektantów: Karla Lagerfelda, Versace, Dolce & Gabbana, Ralpha Lauren, Valentino i Diora. 

Christy Turlington


christy.jpg

Amerykańska supermodelka, działaczka charytatywna i reżyserka. Jest twarzą firmy kosmetycznej Maybelline, reprezentowała również perfumy Calvina Kleina. Została odkryta jako 14-latka przez lokalnego fotografa Denniego Cody, gdy jeździła konno w Miami na Florydzie. Uczestniczyła w sesjach zdjęciowych po zajęciach szkolnych do wieku 16 lat, a po ukończeniu liceum przeprowadziła się do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia pełnej kariery. W wieku 18 lat, po ukończeniu szkoły średniej trafiła na okładkę Vouge'a. Była twarzą domu mody Versace, a jako modelka zaczęła pojawiać się na wybiegach we Włoszech. Ma 179 cm wzrostu.

Tatjana Patitz


tatjana.jpg

Niemiecka modelka i aktorka. Swoją karierę rozpoczęła w 1984 roku w Niemczech, jeszcze w tym samym roku pojechała do Paryża, by tam odwiedzić najlepsze agencje modelek. Podpisała kontrakt z Elite i zanim ukończyła 18 lat, pojawiła się na okładce francuskiego Vogue'a. W ciągu swojej wieloletniej kariery gościła na okładkach wielu czasopism poświęconych modzie, m.in. Vogue, Elle, Marie Claire. Przez wiele lat była główną modelką na pokazach mody: Chanel, Karla Lagerfelda i Donny Karan. Była jedną z pierwszych modelek, jakie wystąpiły w reklamach jeansów marki Levi's. Mimo, że zakończyła karierę w modelingu w 2002 roku, od czasu do czasu pojawi się na wybiegu. 

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.