Lista blogów » Endless Retro

Sukienka od Mary Quant

Zobacz oryginał


„Zmiana wisiała w powietrzu, kiedy na scenę [modową] wpadła młoda i odważna angielska stylistka. Była to Mary Quant, dziewczyna, która nie chciała dorosnąć i która, nade wszystko, nie zamierzała nosić dorosłych ubrań. Dała nam minispódniczkę, kolorowe skarpetki i botki oraz przekonanie, że młodym ludziom pod żadnym pozorem nie wolno wyglądać staro. Kiedy poproszono Mary Quant o wyjaśnienie znaczenia i celu mody, udzieliła jednoznacznej odpowiedzi: ‘Seks’” (cyt.: Mary Higgins Clark „Gdy moja śliczna śpi”).

dcc83414-5090-11e9-8f44-fe4a86c48b33?souPhoto by Keystone/Getty ImagesProjektantka swój pierwszy sklep otworzyła w 1955 r., tuż po ukończeniu Goldsmiths College. Butik stał się niezwykle popularny i nęcił sławy szokującymi kreacjami na każdą kieszeń. Mary była daleka od snobizmu, mówiła, że “księżne ocierają się w sklepie o maszynistki i kupują te same ubrania” i uważała, że prawdziwymi twórczyniami mody są dziewczyny, które widuje się na ulicach. Dlatego też do promowania swoich dzieł wykorzystała młodą studentkę, Lesley Horbny, znaną jako Twiggy. Już w 1963 r. zaczęła eksportować ubrania do Ameryki. Powszechnie uznawana jest za popularyzatorkę minispódniczek.

z25064369O,Mary-Quant-i-jej-modelki-prez

Na początku lat 60. XX wieku na ulicach Londynu zaczęły pokazywać się młode kobiety, noszące nowy model spódnic. Choć ten model pojawiał się na pokazach André’a Courrègesa, Pierra’a Cardina i Yves’a Saint Laurenta, to właśnie Mary i jej butik “Bazaar” na Kings Roads sprawiły, że ten element kobiecego stroju stał się historią pokolenia. Minispódniczka wzbudzała kontrowersje do tego stopnia, że kierownictwo college'u Świętej Hildy na Uniwersytecie w Oksfordzie stwierdziło, że to ubiór dla prostytutek.

Swój sukces minispódniczka zawdzięcza także sławnym fankom, takim jak modelka i aktorka Florida Bolkan, piosenkarka Sandie Shaw, modelki: Veruschka, Jean Shrimptom. Nawet stylowa Jackie Kennedy uległa urokowi minispódniczki, a Audrey Hepburn w 1967 r. zdradziła na chwilę Givenchy i w filmie “Dwoje na drodze” pojawiła się w ubraniach Mary Quant. Ale to nie tylko kwestia długości, czy, może bardziej trafnie: krótkości nowego modelu spódnicy. To także fakt, że pod nią nie można było nosić podwiązek – dlatego kobiety decydowały się na ubieranie rajstop, najlepiej kolorowych i wzorzystych.

bd86db3b5b8ea4d81fe26dfef9d92242.jpgHarper's Bazzar


Mary Quant stworzyła też buty: jeden model to buty za kolana – cuissars, rozsławione przez Jane Fondę w „Barabelli”, a drugi, najsłynniejszy, to czółenka z kwadratowym noskiem i paskiem z malowanej albo przezroczystej gumy. Projektantka projektowała również płaszcze i sukienki z PVC, do których ubierała beret i rękawiczki.

maxresdefault.jpg

facebook-barbarella-50-lat-w-kosmosie-7-Jane Fonda jako Barabella

Do listy osiągnięć Mary Quant w zakresie mody trzeba dodać jeszcze wypromowanie krótkiego, geometrycznego uczesanie z grzywką zakrywającą brwi – fryzury, którą wymyślił topowy londyński fryzjer, Vidal Sassoon.


cropped-quant-9.jpg


Sukienkę Mary Quant nabyłam zupełnym przypadkiem, już dość dawno, kiedy moja wiedza o historii mody była uboższa. Kupiłam ją w małym lokalnym secondhandzieza zawrotną kwotę 8 złotych. Dopiero później, z ciekawości, sprawdziłam w Sieci historię charakterystycznej metki ze stokrotką. Jak widać, projekty Mary to nie tylko szalone kreacje, ale i całkiem typowe dla lat 70. sukienki. W tamtym czasie chętnie sięgano do przeszłości, szukano inspiracji w tym, co już było. Stąd sukienka swoim krojem przypominająca te przedwojenne. Wcześniejsze pomysły, te z lat 60., to w wydaniu tej projektantki rewolucja, daleka od mojego stylu; to też zerwanie z tym, co mi bliskie w modzie lat 30., 40. i 50. No, ale skoro używam smartfona, to sukienkę od ikony innych czasów też mogę mieć ;).DSC_0203.jpgDSC_0184.jpgDSC_0135.jpgDSC_0062.jpg

za pomoc w redakcji tekstu dziękuję Sylwii i Marysi :*


Zaloguj się, żeby dodać komentarz.