Lista blogów » In pursuit of harmony

Kobiety wiedzą, co robią

Zobacz oryginał
W miniony weekend w Filharmonii Bałtyckiej odbyła się konferencja "Kobiety wiedzą, co robią" - forum wymiany doświadczeń dla kobiet. Spotkanie zorganizowane przez magazyn Wysokie Obcasy i Gazetę Wyborczą.

d2e269ae09.jpg


Od razu uprzedzę to nie było spotkanie rodem z Seksmisji z cyklu „Samiec Twój wróg”, bo takie męskie komentarze też słyszałam. Absolutnie wszystkie prelegentki i uczestniczki są zdania, że uwielbiamy mężczyzn i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Celem spotkania nie było wskazywanie, czy kobiety są lepsze od mężczyzn czy odwrotnie. W ogóle nie chodzi o rywalizacje, czy taktyki zaistnienia w "męskim świecie". Świat jest jeden, tak samo męski, jak i kobiecy. Jesteśmy tak samo dobrzy i możemy się świetnie uzupełniać we wszystkich działaniach. - Tak, mężczyzna może być mistrzem w prasowaniu koszul ;)

Ale od początku, konferencję rozpoczęła się od panelu "Siła kobiet - skąd ją brać". Prelegentkami tej pierwszej części były Jolanta Kwaśniewska, Iwona Guzowska oraz Natasza Kosakowska - Bereżecka. Ta ostatnia przedstawiła statystyki wskazujące na różnice w zarobkach między kobietami a mężczyznami, odmienne referencje jakie otrzymują pracownicy, a także postrzegania własnej skuteczności w zależności od płci.
Niestety w tych porównaniach wypadamy dość blado Drogie Panie. Mimo, że jesteśmy mistrzyniami organizacji pracy, że genialnie łączymy rolę bizneswoman i strażniczki ogniska domowego, to nadal nie wierzymy w siebie.


- Siła jest w nas - przekonywała Guzowska. - Strach, stres są częścią naszego życia. Pytanie, czy są one w stanie nas zatrzymać. Nie jestem od was lepsza, jestem taka sama jak wy. Tylko pogoniłam strach do diabła. Wejście na ring było dla mnie ważniejsze niż gęsia skórka, która pojawiała się przed. Nie macie pojęcia, jak bardzo byłam niezadowolona ze swoich walk. Sama dla siebie byłam najgorszym katem, ale kata też posłałam do diabła. Pamiętajcie, nie musicie nikomu niczego udowadniać. Każda z nas jest absolutnie wyjątkowa. (Nagranie Iwony Guzowskiej znajdziecie TU).
Jolanta Kwaśniewska swoją opowieścią o odnalezieniu się w roli Pierwszej Damy udowodniła, że warto być wiernym swoim priorytetom i swojemu stylowi życia i bycia.
Z jednej strony jesteśmy wychowywane na takie, które mają nie popełniać błędów, mają być akuratne. Z drugiej strony w pewnym momencie wpadamy w błędne koło swojego perfekcjonizmu i nie dopuszczamy partnerów do dzieci czy obowiązków domowych, bo same zrobimy to najlepiej. A może warto oddać żelazko mężowi, tak jak Jolanta Kwaśniewska, i mieć jedną sprawę z głowy? ;)

Oprócz paneli dyskusyjnych zorganizowano również spotkania autorskie oraz warsztaty. Szczególnie cenne, dla kobiet, które wciąż na pierwszym miejscu stawiają potrzeby swoich bliski, były warsztaty Agi Kozak pt. Zadbaj o siebie. prowadząca oprócz praktycznych wskazówek i ćwiczeń, podarowała uczestniczkom dużą porcję pozytywnej energii.

Warto zatrzymać się na chwilę, wyrwać z codziennej rutyny i zastanowić się co sprawia mi radość, co lubię robić i kiedy robiłam to po raz ostatni? Nie obawiaj się, że przez ten "egoizm" ucierpią Twoi najbliżsi, nic bardziej mylnego. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, uśmiechnięta kobieta to lepsze relacje itd. Dlatego:

 - Spróbuj odkryć, kim jest ta dziewczyna, którą codziennie widzisz w lustrze. 


Zaloguj się, żeby dodać komentarz.