Lista blogów » Life by Mada

Kiedy powinnaś wyrzucić swoją kolorówkę?

Zobacz oryginał
termin-przydatnosci-kosmetyki-lifebymada

No właśnie kiedy? Czy zastanawiałyście się kiedyś jaki termin przydatności posiadają wasze kosmetyki? Ile czasu po otwarciu możecie ich używać bez szkody dla skóry? Odpowiedź nie brzmi : wieczność lub tyle dopóki nie zużyję. Mimo, że w większości kosmetyków to sama chemia nie oznacza to, że mogą "żyć" ile nam się podoba. Z ekologicznymi pewnie jest jeszcze mniej kolorowo (nie wiem, ale pewnie niedługo się o tym przekonam):).
Przyznam się wam, że sama przez wiele lat nie przykuwałam wielkiej wagi do tego. Jak coś leżało to leżało, jak się popsuło to wyrzucałam. Nigdy jakoś nie zastanawiałam się, że stosowanie przeterminowanych kosmetyków (chodzi mi tutaj również o datę przydatności po otwarciu, bo takie nie otwarte a po terminie, też mi się kiedyś zdarzały) może być niezdrowe dla mojej skóry.

Odgracając swoją przestrzeń i posiadając tylko to co rzeczywiście potrzebuję przyczyniło się do tego, że jeszcze raz przysiadłam do swoich kosmetyków i zaczęłam zastanawiać się, ile tak naprawdę one mogą tak sobie leżeć. Czy dopóki mi się nie znudzą i ich nie zużyję? Otóż nie. Według standardów europejskich kosmetyki muszą wytrzymać 30 miesięcy. Długość ta jest liczona od momentu opuszczenia kosmetyku z taśmy produkcyjnej aż do etapu zużycia go przez konsumenta. Pytanie brzmi: A ile one jeszcze leżą na półce sklepowej?

Poniżej przedstawiam wam listę większości kosmetyków kolorowych (bo o tych tylko dziś mowa). Mam nadzieję, że sporo wam taka lista ułatwi tak jak i mi albo przynajmniej przypomni o sprawdzeniu swoich kosmetyków, bo o tym dość często się zapomina. Pamiętajcie, że termin ważności liczy się tylko wtedy, gdy kosmetyk był przechowywany prawidłowo, czyli ani nie w lodówce (co nie koniecznie może być dla niego korzystne), ani np. przez jakiś czas w nagrzanym od słońca samochodzie. W takim przypadku data przydatności może drastycznie się zmniejszyć.

1.  Korektor w płynie: może "żyć" rok lub dwa lata w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
2. Korektor w sztyfcie: jego trwałości do 2 lat
3. Podkład nawilżający: do 18 miesięcy
4. Pokłady inne: do 1 roku
5. Puder: okres przydatności do 2 lat
6. Bronzer: trwałość od 2 do 3 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
7. Róż w proszku: trwałość od 18 do 2 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
8. Róż w kremie: trwałość 1 rok
9.  Balsam do ust: trwałość do 5 lat
10. Kredka do ust:  trwałość od 2 do 3 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
11. Błyszczyk: trwałość od 1 do 2 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
12. Pomadka: trwałość od 2 do 3 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
13. Cień na powieki w proszku: trwałość od 1 do 2 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
14. Cień w kremie: trwałość do 1 roku
15. Kredka na powieki i brwi:  trwałość od 1 do 3 lat w zależności od jakości (należy wykonać test czy się jeszcze nadaje)
16. Eyeliner w płynie: trwałośc do roku (jednak jeśli dostałas infekcji oczu oczywiscie wymień natychmiast)
17. Tusz do rzęs: wymieniaj co 3 miesiące lub gdy dostałaś infekcji oczu
18. Lakier do paznokci: trwałość od 1 do 2 lat w zależności od jakości (należy wykonać test pod kątem wydajności). Jeśli wstrząśniesz buteleczką, a formuła się nie zmiesza - lakier nadaje się na śmietnik


Wiadomo, firma firmie nie równa a kosmetyk kosmetykowi też dlatego długości przydatności mogą się różnić. 

Mam nadzieję, że taka lista wam się przyda, albo chociaż przypomni o waszych kosmetykach, którym może potrzeba odświeżenia. 
Często zwracacie uwagę na terminy ważności? Ja od niedawna już się staram.:) 


Miłego dnia,
Magda:)


Zaloguj się, żeby dodać komentarz.