Lista blogów » Różnotematycznie.

Zdrowie w... zielonej herbacie

Zobacz oryginał
Hej! 

   Pisanie postów chyba najlepiej wychodzi mi w nocy lub późnym wieczorem. I tak, przy kubku malinowej herbatki pomyślałam, że dziś będzie właśnie o nich. Ale podejrzewam, że gdybym miała wymienić wszystkie gatunki herbat jakie poznał świat, zajęłoby mi to trzy razy więcej czasu, niż pisanie tego artykułu. No dobra, może trochę przesadziłam. Tak czy inaczej mało ich nie jest. Dziś chciałabym skupić się na jednej, która jest szczególnie korzystna dla naszego organizmu. Mowa o zielonej. Zawiera ona szereg składników, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Wspomagają pracę układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Dodatkowo, co ważne zwłaszcza dla kobiet, zielona herbata przyspiesza metabolizm, a więc jest naturalnym wspomagaczem w odchudzaniu. Ale skąd to wszystko się bierze? Przecież to tylko "trochę liści zalanych wrzącą wodą"... :)
herba..png



  Flawonoidy - czy to w nich tkwi sekret? 

   Flawonoidy są związkami o charakterze polifenoli, a te z kolei wykazują działanie silnie przeciwutlaniające. Szczególnie istotny jest tu galusan, którego działanie jest wielokrotnie silniejsze, niż witaminy C. Drugi ważny związek to tanina. Działa ona antybakteryjnie i przeciwwirusowo, a więc będzie dobrze wpływała na odporność organizmu. Tanina hamuje rozwój bakteryjnych chorób przewodu pokarmowego - między innymi Helicobacter pylori, jedynej bakterii, która może rozwijać się w kwaśnym pH żołądka. Kto kiedykolwiek ją miał wie, że to nic przyjemnego. W dodatku musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami, jeśli chodzi o spożywanie wielu produktów, bo przez długi czas objawy lubią się nasilać... Wśród flawonoidów warto wyróżnić katechiny - jako silne antyutleniacze zmniejszają tempo starzenia się komórek. Dłużej będziemy młodzi! No i... kto z nas nie robił sobie okładów z herbat na zmęczone oczy? :)


Zielona herbata dobra dla układu krążenia. I nie tylko!

   Choroby cywilizacyjne obecnie są plagą. Niedrowy tryb życia, jaki prowadzi wiele osób, w dużej części jest uwarunkowany wszelkimi dobrodziejstwami takimi, jak komputery, praca siedząca, fast food'y - dużo mogłabym wymieniać. Lekarstwem jest ruch i dobra dieta. Badania dowiodły także, że regularne picie zielonej herbaty obniża poziom złego cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej. Flawonoidy zawarte w zielonej herbacie wzmacniają także naczynia krwionośne, uszczelniają je, zapobiegając w ten sposób między innymi żylakom. 
     To nie koniec. Zielona herbata zapobiega wzrostowi glukozy we krwi - jest więc dobra w profilaktyce cukrzycy. Ma też działanie moczopędne, dzięki któremu szybciej pozbywamy się z organizmu toksyn i innych niepożądanych substancji. Oprócz tego poprawia pracę wątroby, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, wzmacnia szkliwo, gdyż jest dobrym źródłem fluoru. W drugą stronę - czyli nadmiary - również nie wolno więc popadać - w zbyt dużych dawkach pierwiastek ten może być szkodliwy. Należy o tym pamiętać. 


Dodatkowe pobudzenie dla mózgu!

    Teina zawarta w herbacie ma działanie zbliżone do kofeiny. Wielu z nas stawia na nogi - każdy, kto nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki czy kubka kawy wie, o czym mówię. W filiżance zielonej herbaty znajduje się 30-100 mg teiny. Zmęczenie mija, a mózg zaczyna pracować na zwiększonych obrotach, łatwiej zapamiętujemy - poprawiają się nasze i umysłowe i fizyczne zdolności. Oprócz tego wpływa pozytywnie na prace jelit i łagodzi bóle różnej maści. Jednak herbata herbacie nierówna. Pobudzające działanie ma tylko świeży napar, natomiast parzona dłużej działa na nas relaksująco. Ale... przecież to również pozytywne :)


Liściasta czy z torebki? 

    Polecam liściastą. Może jest mniej komfortowa "w przyrzadzeniu", jednak dla mnie smakuje zdecydowanie lepiej i przede wszystkim zachowuje więcej pierwotnych właściwości. Ma o wiele wyraźniejszy, przyjemniejszy aromat. Liście w produkcji herbatek ekspresowych są wcześniej rozdrabniane, następnie poddawane fermentacji, podczas której nadawany jest im aromat. Gusta są różne. Możemy sobie wybierać między wygodą a smakiem i wyższą jakością.


    Pijąc zieloną herbatę wzbogacamy też organizm w cenne związki mineralne. Bardzo różne! Wcześniej wspomniany wapń, mangan, cynk, miedź i potas. Ponadto dostarczymy sobie pewną ilość witamin z grupy B, a także A i E. Zielona herbata neutralizuje nikotynę - a więc rada dla palaczy, aby (jeśli nie potrafią rzucić, co z resztą jest niezwykle trudne) pili sobie codziennie taką herbatkę :)


Komu filiżankę?
Zapraszam do wyrażania opinii.

Buziaki,
Kats. 

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.

Komentarze



Zielona herbata to mistrzostwo znane wszystkim. Perfekcja sama w sobie. Ostatni troszkę eksperymentuje z https://chillmedic.pl] i cbd jaki oferują. Powiem szczerze herbatki konopne też fajnie działają na żołądek i spokój warto dla zdobycia doświadczenia spróbować.



Zielona herbata to mistrzostwo znane wszystkim. Perfekcja sama w sobie. Ostatni troszkę eksperymentuje z https://chillmedic.pl i cbd jaki oferują. Powiem szczerze herbatki konopne też fajnie działają na żołądek i spokój warto dla zdobycia doświadczenia spróbować.