Lista blogów » Life by Mada

Jak ogarnąć świateczny szał zakupów i nie zbankrutować

Zobacz oryginał
organizacja%2Blista.jpg
zdjęcie: link

Nastał grudzień. Święta już tuż tuż. Za kilka dni mikołajki... przedsmak świątecznych prezentów.:) Galerie handlowe świątecznie przystrojone, w witrynach sklepowych piętrzą się różne przedmioty i propozycje na tegoroczne prezenty. Zaraz już trzeba będzie planować świąteczny stół, ubrać choinkę i stworzyć klimat świąt. W ferworze tych wszystkich rzeczy w pewnym momencie można zwariować, nie wiedzieć, gdzie w końcu ręce włożyć, a o klimacie świątecznym można już zapomnieć. Ale nie musi tak być. Ja w tym roku mówię STOP temu szaleństwu.
W tym roku wprowadzam kilka planów i zasad, aby nie stresować się i spokojnie i miło wejść w klimat świąt. Dziś przedstawię Wam jedną z nich.


Jestem z reguły osobą chaotyczną i niezorganizowaną i niezdyscyplinowaną. Wiele lat temu podjęłam walkę ze swoim niezorganizowaniem. Przeczytałam już wiele książek na ten temat, wiele próbowałam, wiele spraw zaadoptowałam, wiele odrzuciłam. Co do organizacji zauważyłam, że na tym poziomie już nie kuleję, za to leży moje niezdyscyplinowanie. Choć wiem, że niektórzy nie urodzili się z tym darem (czytaj ja:)) to wiem też, że jest możliwość wykształcić w sobie ten nawyk - ale jak wiadomo nie w jedną noc Rzym zbudowano.:) Jeśli bardziej Was zainteresuje ten temat to napisze kiedyś coś więcej.:)


PLANOWANIE I ORGANIZACJA


W tym roku chcę świętować a nie stresować się. Często mi się zdarzało, ze wszystkie zakupy odkładałam na ostatnie chwile, potem albo już nie było wyboru, albo czasu na zakup tego konkretnego prezentu. Zdarzało się, że potem nie byłam do końca zadowolona z mojej decyzji, a przecież to obdarowywanie bliskich, a nie dostawanie prezentów jest najmilszą częścią. Uwielbiam patrzeć na ich reakcje podczas rozpakowywania prezentów, dlatego też chcę aby moje prezenty były jak najbardziej przemyślane i wpadające w gust obdarowanego .:) Zakupy typu żel pod prysznic itp. np. te sprzedawane w trójpakach to moim zdaniem najgorszy prezent ever. Taki kupiony bez wysiłku, bez namysłu tylko z lenistwa (ja na szczęście takiego nigdy nie kupiłam, ale zdarzyło mi się taki dostać). Więc w tym roku postanowiłam zaplanować świąteczne zakupy już wcześniej. Pomijając, że pewnie najlepiej rozłożyć takie zakupy na cały rok, aby za nadto nie obciążyć swojego budżetu, moim zdaniem początek grudnia jest również dobrym na to czasem.


1.JPGŚWIĄTECZNA LISTA ZAKUPÓW


Stworzyłam sobie listę świątecznych zakupów, w skład których wchodzą zakupy prezentów i ozdób do domu. W tym roku nie chce przesadzić z wydatkami, więc będę również zapisywać łączną kwotę jaką chciałabym przeznaczyć na prezenty jak i kwoty konkretnych prezentów, w podsumowaniu wyjdzie jak to wszystko się ułożyło. Z wydatkami na ozdoby zrobię to samo. Spisywanie wydatków pozwoli mi bardziej ograniczyć koszty. Gdy tego nie robię najczęściej więcej pieniędzy rozpływa mi się niespodziewanie:). Dlatego też od kilku dobrych miesięcy prowadzę domowy budżet, który jak narazie sprawdza się idealnie. Jednak wiele rzeczy lubię mieć na papierze dlatego stworzyłam tą listę.


Jeśli macie ochotę tak jak ja zapanować nad szałem tegorocznych świątecznych zakupów. Poniżej podsyłam wam linka z moją listą do wydrukowania do wyboru w kolorze lub w odcieniach szarości. Jest ona w pdf w formacie A4 jeśli lubicie większe formaty, jeśli mniejsze zawsze można w opcjach drukowania wybrać drukuj format A5 (i tak też zrobiłam).


swiateczna%2Blista%2Bzakup%C3%B3wLBM.jpg


Łączna planowana kwota jaką chciałabym przeznaczyć na prezenty czy ozdoby da mi ogólne rozeznanie ile tak naprawdę mogę przeznaczyć na poszczególne osoby lub ile pieniędzy mogę wydać na przystrojenie domu. I kwoty tej nie będę chciała przekroczyć.


W liście PREZENTOWEJ wpisuję Osobę, którą planuję obdarować i prezent. Prezent to nie koniecznie tylko zakupiona rzecz. W tym roku mam zamiar zrobić kilka prezentów samodzielnie, więc wpisuję jakiś pomysł diy, a w nawiasie przypory jakie będą mi potrzebne, a których nie posiadam w domu. Na liście OZDÓB robię to samo co na prezentowej. Większość jak nie wszystkie ozdoby będę robiła samodzielnie, więc wypisuję po-prostu co będzie mi potrzeba. Później tylko wpiszę kwotę za jaką udało mi się zakupić daną rzecz i skonfrontuję z wcześniejszymi planami.:)


Jak Wam się podoba mój pomysł? Robicie sami takie listy? Planujecie wydatki świąteczne? Jeśli tak to chętnie poczytam o waszych pomysłach na świąteczne planowanie. A jeśli nie to zachęcam do wypróbowania mojego sposobu.


Pozdrawiam,
Mada:)

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.