Lista blogów » MONA BY FASHION

Baśniowa kraina, czyli Kapadocja zimą

Zobacz oryginał
monabyfashion_1_kapadocja.jpg


Kapadocja, zwana również księżycową krainą, to historyczny rejon położony w środkowej Turcji i centralnej części Anatolii. Znana jest przede wszystkim z charakterystycznych skalnych form tufowych oraz kościołów i domów, które zostały wykute w owych skałach. Kraina ta została ukształtowana przez naturę, gdzie kilkadziesiąt milionów lat temu popiół z pobliskich, wygasłych już wulkanów (w głównej mierze z Erciyes, po którym jeździłam na snowboardzie) wymieszany z piaskiem, przykrył teren o powierzchni około kilkuset kilometrów kwadratowych. Następnie przez kolejne tysiące lat erozja sukcesywnie formowała poprzez wiatr, deszcz i śnieg fantazyjne kształty, które dziś należą do unikatów w skali światowej.

Historia tego miejsca sięga początków średniowiecza. Dotarli tu chrześcijanie, którzy wykorzystali plastyczność i kruchość tufowych skał by drążyć w nich domy, stajnie i kościoły. W tym czasie Kapadocja stała się jednym z ważniejszych ośrodków chrześcijaństwa. Mieszkający tu mnisi tworzyli piękne malowidła na ścianach, które w późniejszym czasie zostały zniszczone przez muzułmanów. Ich rosnące w siłę najazdy spowodowały, że chrześcijanie zaczęli budować na terenie Kapadocji podziemne miasta. Stworzyli oni cały system kanalizacyjny, zabezpieczenia wejść, pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i boksy dla zwierząt, kuchnie, kościoły, a nawet grobowce. Do tej pory odkryto 36 podziemnych miast.

To naprawdę niezwykłe miejsce i choć jeden dzień naszej snowboardowej wyprawy musieliśmy mu poświęcić. Doba to zdecydowanie za mało, aby odkryć całą Kapadocję, jednak wystarczy, aby zobaczyć jej najważniejsze miejsca.

Kapadocja to nie jest skomplikowany skansen, który należy zwiedzać z przewodnikiem. Wystarczy obrać cel i wynająć samochód. Okazało się jednak, że nie jest to taka prosta sprawa jakby się mogło wydawać, a tubylcy w tym rejonie zdecydowanie nie są jeszcze przygotowani na takich szaleńców drogowych jak my :) Ostatecznie, z pomocą rezydenta Itaki, udało się wypożyczyć samochód (mam wrażenie, że po prostu czyiś prywatny ;)

Z przewodnika wyczytaliśmy, że najwięcej "atrakcji" można znaleźć w miasteczku Goreme, oddalone od nas o około 80 km. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Goreme Open Air Muzeum (bilet wstępu kosztuje 45 tureckich lir), gdzie znajduje się największe skupisko wydrążonych kościołów, kaplic, domostw i gołębników. To miejsce wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy również Dolinę Różową i Dolinę Miłości. 

Największą atrakcją Kapadocji jest lot balonem o wschodzie słońca, podczas którego ma się niebywałą okazję podziwiania tufowych form skalnych, które mienią się całą paletą barw. Miejsce to również obfituje w hotele, w których znajdują się specjalne tarasy, gdzie można oglądać wzbijające się w górę balony. Hotele te, to przeważnie wykute w skale dawne siedziby chrześcijan.

Chciałabym wrócić tu kiedyś wiosną, aby mieć przyjemność podziwiania tego miejsca z balonu.

Tymczasem zostawiam Was ze zdjęciami z Kapadocji w jej zimowej, jakże pięknej, odsłonie. 

Jak zawsze czekam na Wasze pytania, na które chętnie odpowiem w komentarzach :)

monabyfashion_2_kapadocja.jpg
monabyfashion_4_kapadocja.jpg
monabyfashion_5_kapadocja.jpg
monabyfashion_40_kapadocja.jpg
monabyfashion_6_kapadocja.jpg
monabyfashion_7_kapadocja.jpg
monabyfashion_8_kapadocja.jpg
monabyfashion_9_kapadocja.jpg
monabyfashion_10_kapadocja.jpg
monabyfashion_12_kapadocja.jpg
monabyfashion_13_kapadocja.jpg
monabyfashion_14_kapadocja.jpg
monabyfashion_15_kapadocja.jpg
monabyfashion_16_kapadocja.jpg
monabyfashion_17_kapadocja.jpg
monabyfashion_19_kapadocja.jpg
monabyfashion_20_kapadocja.jpg
monabyfashion_21_kapadocja.jpg
monabyfashion_22_kapadocja.jpg
monabyfashion_23_kapadocja.jpg
monabyfashion_24_kapadocja.jpg
monabyfashion_25_kapadocja.jpg
monabyfashion_31_kapadocja.jpg
monabyfashion_32_kapadocja.jpg
monabyfashion_27_kapadocja.jpg
monabyfashion_37_kapadocja.jpg
monabyfashion_38_kapadocja.jpg
monabyfashion_36_kapadocja.jpg
monabyfashion_28_kapadocja.jpg
monabyfashion_29_kapadocja.jpg
monabyfashion_34_kapadocja.jpg
monabyfashion_35_kapadocja.jpg
monabyfashion_39.jpg

kożuch/coat - Zara
spodnie/pants - RISK made in Warsaw [tutaj]
kardigan/cardigan - Lemoniade [tutaj]
buty/shoes - House
torebka/bag - Hollie Warsaw [tutaj]
rękawiczki/gloves - Orsay
szalik/scarf - House
czapka/cap - House

monabyfashion_30_kapadocja.jpg

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.