Blog » Jak rozpoznać problem zaćmy u rodziców i jak z nimi rozmawiać, aby podjęli decyzję o zabiegu usunięcia zaćmy.

Jak rozpoznać problem zaćmy u rodziców i jak z nimi rozmawiać, aby podjęli decyzję o zabiegu usunięcia zaćmy.

Jak rozpoznać problem zaćmy u rodziców i jak z nimi rozmawiać, aby podjęli decyzję o zabiegu usunięcia zaćmy.

Jeśli Twoi rodzice narzekają na pogorszenie ostrości wzroku, nie mogą wykonywać codziennych obowiązków bo widzą jak za mgłą, hobby to już nie przyjemność, a wymiana okularów na mocniejsze nie przynosi poprawy, to oznacza, że mogą cierpieć z powodu zaćmy. Są to pierwsze objawy, których nie powinno się lekceważyć. Należy jak najszybciej zadbać o profesjonalną opiekę, którą w tym przypadku jest wizyta w gabinecie okulistycznym. W trakcie wizyty lekarza specjalista zdiagnozuje problemy pacjenta, odpowie na wszystkie pytania oraz dostosuje rodzaj soczewki do jego oczekiwań. Dzisiejsze zabiegi są tak nowoczesne, że nie tylko pozwalają widzieć wyraźnie, ale także usuwają współistniejącą wadę wzroku. Wielokrotnie pacjenci komentując widzenie po. używają określenia, że nie pamiętają by kiedykolwiek tak dobrze widzieli. Podczas jednej operacji mogą usunąć chorobę oka jaką jest zaćma oraz skorygować wadę wzroku. To wszystko szybko, bezpiecznie i komfortowo.

W trakcie wizyty w gabinecie lekarskim pacjentowi może towarzyszyć bliska osoba. W tym przypadku bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której są obecne dzieci lub opiekunowie pacjentów. Ma to ogromny i bardzo pozytywny wpływ na przebieg całej diagnostyki okulistycznej. Obecność najbliższych, ich wsparcie pomagają pacjentowi zrozumieć nie tylko istotę zabiegu, ale również pozwalają dokonać właściwego wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Bardzo często dzieci lub opiekunowie osób starszych podejmują tę decyzję, która w praktyce okazuje się być najlepszą dla pacjenta.

Wiele osób zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu usunięcia zaćmy, boją się bólu, powikłań, rezultatów po zabiegu. Nowoczesna chirurgia zaćmy to chirurgia bezpieczna, szybka i bezbolesna. Aby jednak podjąć decyzję o zabiegu , rozwiać swoje obawy i wątpliwości warto wiedzieć jak on przebiega. By przywrócić ostrość widzenia usuwa się naturalną zmętniałą soczewkę, na jej miejsce wszczepia nową sztuczną, która ma działać jak przezierny jak szlachetny kamień. Takiego zabiegu zupełnie nie należy się bać, to nowoczesna chirurgia okulistyczna, to okulistyka jednego dnia! Dzisiejsza medycyna i technologia sprawiają, że sam zabieg trwa niespełna 15 min, odbywa się w trybie ambulatoryjnym przy w znieczuleniu kropelkowym. Takie rozwiązanie pozwala mieć bieżący kontakt z pacjentem, nie obciąża jego organizmu a po kilku godzinach pacjent może bezpiecznie opuścić Klinikę i odpoczywać w domu.

Po wyjściu z kliniki pacjenci musza o siebie dbać..

Do obligatoryjnych zaleceń pozabiegowych należy stosowanie kropli przeciwzapalnych, łączny okres leczenia to około 3-4 tygodnie. Oczywiście wszystko odbywa się pod opieką lekarza okulisty, który podczas wizyt kontrolnych sprawdza postępy gojenia się oka i powrotu do jego naturalnych funkcji. Wizyty kontrolne odbywają się w Klinice, w której wykonywano zabieg, w pierwszej oraz siódmej dobie po operacji oraz miesiąc po zabiegu.

Pierwsze rezultaty po zabiegu, to duże emocje i radość z odzyskania wzroku sprzed lat! 
97% pacjentów, którzy zgłaszają się na wizyty kontrolne reagują bardzo pozytywnie. Ich radość jest połączona z ogromnym wzruszeniem…

Prawdziwa historia pacjenta po zabiegu usunięcia zaćmy:

Pan Włodzimierz zgłosił się do Kliniki Optegra z problemem zaćmy. Długo zwlekał z podjęciem decyzji o zabiegu, bał się, nie umiał samodzielnie podjąć decyzji. Zaćma była dla niego znaczącym problemem, ograniczała codzienną aktywność a , przygotowanie posiłku było ogromnym wyzwaniem. Punktem kulminacyjnym i momentem zwrotnym były drugie urodziny wnuka… Po dwóch tygodniach od zabiegu usunięcia zaćmy pacjent zgłosił się na kolejną wizytę kontrolną. Ze łzami w oczach opowiedział nam jak wygląda jego dwuletni wnuczek, że jest pięknym zdrowych chłopcem i że tylko dzięki usunięciu zaćmy mógł go wreszcie zobaczyć, bo przez ostatnie dwa lata zaćma zasłaniała mu cały otaczający świat.

Pozytywną informacją dla pacjentów cierpiących z powodu zaćmy jest to, że KAŻDĄ zaćmę da się wyleczyć. Zaćma to odwracalna przyczyna ślepoty, zawsze można ją usunąć, ale im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa na sukces, na zadowolenie i satysfakcję pacjenta.

Operacje zaćmy wykonujemy tylko raz , wyboru soczewki wewnątrzgałkowej dokonujemy raz na całe życie, dlatego wybór ten jest tak szalenie ważny, należy go dokładnie przemyśleć i wybrać taką soczewkę, które spełni oczekiwania pacjenta

Zaćma towarzyszy nie tylko osobom starszym. Ryzyko zaćmy oczywiście wzrasta wraz z wiekiem i zazwyczaj problem ten pojawia się około 50r.ż. Jednak należy pamiętać również o zaćmie wrodzonej, czy tez rodzinnej predyspozycji do jej pojawienia się. Zaćma bywa też następstwem urazów oka czy przyjmowaniem leków sterydowych. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u okulisty, bo wtedy można wcześniej wykryć problem. Każda zmiana ostrości, pojawienie się takich zjawisk, jak olśnienie, podwójne widzenie w jednym oku, rozmyte, zdeformowane obrazy, mogą być sygnałem początku choroby.

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.