Lista blogów » Try To Save It

Dieta na trądzik? Kilka zdrowych zasad

Zobacz oryginał
Witajcie!

4%2BTips%2Bon%2BHow%2Bto%2BTreat%2BAdultŹródło:Beautypress.com
Skoro to czytasz, to prawdopodobnie znasz ten temat - cierpisz lub cierpiałaś w przeszłości na trądzik. A może znasz kogoś, kto na co dzień boryka się z tą nieprzyjemną chorobą? Może kiedyś wykluczyłaś błędy w pielęgnacji, miałaś przepisane leki od dermatologa, a temat nie przemijał? A może leczyłaś się hormonalnie, po ich odstawieniu skóra wręcz zakwitła? W tym przypadku trzeba przeczekać, organizm musi wyregulować gospodarkę hormonalną i niestety wysyp w tym czasie jest bardzo częsty. Jeśli jednak te przypadki cię nie dotyczą, trądzik jest delikatniejszy - może warto zastanowić się nad zmianą diety? Omawiam tu przypadek, w którym zmiany zapalne nie są już ropniami, nie ma głębokich blizn i nie wymagana jest interwencja dermatologa.

Trądzik jest chorobą skóry, która dotyka ponad 80% osób w wieku dojrzewania i około 15% ludzi w dorosłym życiu (a procent ten wciąż rośnie). Jest to zaburzenie, na które może wpływać bardzo wiele czynników: gospodarka hormonalna, emocje, zanieczyszczenia, stany zapalne w organizmie, czy stres. Walka z trądzikiem bywa dość nierówna. Pomocne w niej mogą być odpowiednie kosmetyki i dobrze dobrana pielęgnacja, a także właściwa dieta. Codzienny jadłospis osoby zmagającej się z trądzikiem powinien być bogaty w produkty zawierające m.in. cynk, błonnik, witaminy z grupy B czy beta-karoten. Co jeść, a czego unikać, aby polepszyć stan swojej cery?

Czy dieta wpływa na cerę trądzikową?

Wiele badań pokazuje, że osoby odżywiające się bardzo tradycyjnie i nie mające wcześniej problemów ze stanem skóry, po rozszerzeniu diety o żywność tzw. zachodnią, zaczęły obserwować pojawienie się zmian trądzikowych. To pokazuje, że dieta jednak może mieć bardzo duży wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawia się jako efekt pewnego rodzaju oczyszczania organizmu. Nie u każdej osoby, która nieodpowiednio się odżywia pojawią się takie zmiany, ale niewłaściwa dieta może je po prostu zaostrzyć.

Czy dieta antytrądzikowa istnieje? 

Można znaleźć bardzo dużo informacji na temat tego, że dieta wegańska, sokowa, jaglana, ketogeniczna, paleo, bezglutenowa czy bezmleczna jest najlepsza na trądzik. Nie każda z nich będzie odpowiednia - część z nich może powodować spore niedobory, szczególnie jeśli są źle zbilansowane. 
Odpowiednio skomponowana dieta wegańska jest bogata w dużą ilość substancji o działaniu przeciwzapalnym, może pozytywnie wpłynąć na stan skóry i być dobrą dietą na trądzik, zarówno różowaty, jak i pospolity. Konieczne jest jednak pilnowanie jadłospisu, aby dostarczała ona odpowiednią ilość białka oraz nie opierała się na produktach bogatych w dużą ilość cukrów z wysokim indeksem glikemicznym (np. słodycze lub suszone owoce).

Natomiast dieta sokowa nie jest pełnowartościowa - nie dostarczy odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów złożonych, niezbędnych w prawidłowym i zrównoważonym żywieniu. Wprowadzenie soków jako dodatku do codziennych posiłków może za to poprawić stan skóry, ale diety opierające się tylko na nich czy post owocowo-warzywny (np. dieta Dąbrowskiej) się do tego nie nadają. 

Dieta jaglana bazuje na kaszy, która ma wysoki indeks glikemiczny, może wręcz nasilić zmiany trądzikowe. Tak samo może zadziałać dieta bezglutenowa - samodzielne zastosowanie często opiera się na wysoko przetworzonej żywności o dużej zawartości cukrów prostych. Jadłospisy oparte na czerwonym mięsie, jak dieta paleo czy ketogeniczna nie są odpowiednie dla osób z trądzikiem, ponieważ także mogą nasilać wypryski. 

Dieta na trądzik - co jest najbardziej istotne?

Dieta stosowana przy trądziku pospolitym czy różowatym powinna bazować przede wszystkim na posiłkach niskoprzetworzonych, nie powodujących stanów zapalnych w organizmie. Duża ilość świeżych produktów, w szczególności owoców i warzyw dostarczających duże ilości przeciwutleniaczy pozwoli zwalczać wolne rodniki i zmniejszać zmiany skórne. Ważne, żeby wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, suche nasiona strączkowe, ryby, jaja, umiarkowane ilości mięsa. Niektóre osoby mogą odczuwać negatywny wpływ na stan ich skóry po spożyciu większej ilości nabiału, czekolady czy ostrych przypraw. Nie jest to jednak obserwowane we wszystkich badaniach i nie musi dotyczyć każdej osoby z trądzikiem.

shutterstock_379669309-_Converted_grande
Warto sięgać po produkty bogate w:
  • cynk: owoce morza, ryby, wątróbkę,
  • błonnik oraz witaminy z grupy B: pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze, 
  • inne produkty zawierające witaminy z grupy B: jaja, rośliny strączkowe, orzechy i pestki,
  • kwasy omega-3: orzechy (szczególnie włoskie) i nasiona, ryby morskie, olej rzepakowy i lniany, 
  • witaminy A i E: brzoskwinie, pomarańcze, melony, marchew, brokuły, papryka i sałata, 
  • beta-karoten: papryka, pomidor, marchew, natka pietruszki, szpinak i jarmuż.
Jakich produktów unikać przy mocnym trądziku?

To jest niestety dość indywidualna kwestia. Sporo się mówi o pewnych elementach, które potrafią już po jednym posiłku zaostrzyć stany zapalne. Powtórzę więc raz jeszcze - najgorzej na skórę będą wpływać produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukry proste, sól, kwasy tłuszczowe (tzw. tłuszcze trans), napoje gazowane, alkohol, żywność fast-food i sporo słonych przekąsek (np. chipsy).

0873217783d981fae170ed309883dfdd.jpgŹródło: paleohacks.com
U niektórych osób pomocne jest wyeliminowanie ostrych przypraw, u innych mniejsza podaż nabiału. Podobnie jest z czekoladą - u dużej ilości osób może ona zaostrzyć trądzik, jednak jest też spora grupa ,,czekoladoopornych". Jeśli macie podejrzenia co do jakiegoś produktu, musicie to niestety przetestować osobiście. Warto indywidualnie sprawdzić, czy zmiany łagodzą się, kiedy z diety wyeliminujemy nabiał, czekoladę czy któryś z wyżej wymienionych czynników na 4 tygodnie i potem zdecydować, czy przyniosło to poprawę i czy warto usunąć je na stałe z jadłospisu. Znając ,,wrogów" swojego trądziku łatwiej będzie go ujarzmić. 

Dieta warta zachodu? Myślę, że tak!

Zaloguj się, żeby dodać komentarz.